Deváťáci ve Světě techniky

Zveřejněno: 14. 09. 2022

Po všech stránkách vydařenou exkurzi dnes absolvovali žáci všech tří devátých ročníků naší školy. Hned ráno nás autobusy zavezly do oblasti Dolních Vítkovic, do Světa techniky. Zde si nás pořadatelé rozdělili do předem připravených čtyř skupin a odvedli nás do příslušných učeben. Program s názvem Jaderná elektrárna žáky seznámil s prací s dozimetrem či představil jednotlivé části jaderné elektrárny. Žáci měřili radioaktivitu některých kovů a také si mohli vyzkoušet ochranný oděv při radiačním poplachu. Při vzdělávacím programu P.R.V.K.Y. měla skupina žáků najít zatoulané chemické prvky pomocí jejich vlastností a využití. Doplňovali periodickou tabulku. Zlatým bodem byly praktické pokusy v bílých pláštích, kdy u kahanů zjišťovali zbarvení plamene podle druhu chemické látky. Všem se pokusy povedly. V programu s názvem Stavíme město si žáci v rolích architektů vyzkoušeli jedno takové město postavit. Poznali, jaké jsou nejdůležitější stavební kameny našich sídel, jaké různé druhy budov v nich stojí a jak je vhodné je uspořádat. Poslední skupina se vzdělávala v laboratoři v programu Tajemná substance. Jakožto alchymisté dostali žáci neznámou látku, kterou měli různými důkazy rozpoznat. Na tabletech měli pro svou práci návod, takže látku určili správně. Na závěr jsme se přesunuli do kinosálu a zhlédli 3D dokument o živočišné říši v Pacifiku.

G. Šustalová, S. Stenchlá, K. Najdková, I. Pavlicová

Všechny fotky najdete ve fotogalerii.