Šesťáci z Dlouhé v mezihvězdném prostoru

Zveřejněno: 20. 12. 2019

Šesťáci z Dlouhé v mezihvězdném prostoru
Ve středu před Vánoci se šesťáci vydali zkoumat vesmír do ostravského planetária. Vlak a tramvaj jako dopravní prostředky nestačily, dva kilometry lesem kolem porubské myslivny jsme se museli spolehnout na vlastní nohy. Dočasná dezorientace vedoucího skupiny děti nerozhodila, poté co tasily ve skupinkách mapy okolí a zorientovaly se, co že je to na obzoru za kopce a z kterého že směru jsme přijeli, zavelely: „300 metrů pod azimutem 300 stupňů!“ V polohovatelných sedačkách sálu planetária bylo nad námi vyklenuto zimní nebe s nejvýraznějšími souhvězdími a planetami. Potom jsme se proletěli k planetám Sluneční soustavy, pronikli do nitra zamrzlých oceánů na měsících Jupitera nebo prosvištěli mezi ledovými balvany tvořícími prstenec Saturnu. Po půlhodině samostatného bloumání experimentáriem, které nám přiblížilo fyzikální děje ve vesmíru, jsme museli vyrazit zpět, chtěli-li jsme si užít taky rychlooběd v adventní Porubě. Lehkým zklamáním byla vzdálenost k nejbližšímu McDonaldu, děti však nakonec nepohrdly alternativami jiných zdravých pokrmů na porubské Hlavní třídě. Vražedné tempo přesunů způsobilo, že nám nakonec nevadilo věnovat ztišenému předvánočnímu rozjímání o 40 minut více při čekání na zpožděný spoj na svinovském nádraží. Díky všem zúčastněným za disciplínu a přejeme hezké svátky.

Vojtěch Pícha, G. Šustalová

Všechny fotky najdete ve fotogalerii.