EXKURZE V OKRESNÍM ARCHIVU

Zveřejněno: 25. 06. 2024

EXKURZE V OKRESNÍM ARCHIVU

Důstojnou tečkou za naším téměř půlročním projektem Příběhy našich sousedů byla návštěva v novojičínském archivu. Pan Mgr. Martin Vitko, Ph.D. nám tento úřad představil, provedl nás depozitářem, kde jsou uchovávány nejstarší listiny, kroniky, noviny a sborníky. V badatelně jsme si prohlédli například školní vysvědčení staré téměř osmdesát let. Zaujalo nás, že tehdy zaznamenávali učitelé kromě známek také výšku a váhu dotyčného školáka, a to vždy na začátku a konci školního roku. V soupisu obyvatel Žiliny, rodišti našeho pamětníka, jsme vyčetli, že většina obyvatel měla německá příjmení. Pan Vitko nám také ukázal, že řada fondů a sbírek je už digitalizována, ale zájemci z řad veřejnosti jsou v archivu samozřejmě vítáni.

Velmi děkujeme za zajímavé informace a příjemně strávený čas.

Mgr. K. Najdková a Mgr. H. Videnková